Dlaczego warto zobaczyć Cypr?

Dlaczego warto zobaczyć Cypr?

Co ukazało się oczom bogini piękności, gdy wyłoniła się z morskiej piany? Odpowiedź brzmi – Cypr! To właśnie tutaj według starożytnego mitu pojawiła się Afrodyta. Do dziś Cypr jest za sprawą tej legendy nazywany Wyspą Miłości, a zakochani z różnych zakątków świata zjeżdżają na jej plaże.

Miejca warte uwagi

Skała Afrodyty, czyli Petra Tou Romiou, jest jedną z największych atrakcji tej urokliwej wyspy leżącej na Morzu Śródziemnym w pobliżu Turcji. Łatwo ją znaleźć podróżując na zachodni kraniec Cypruw kierunku Pafos, czwartego co do wielkości miasta. Pafos, ze względu na mnogość zabytków, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To własnie tutaj odkryto marmurowe rzeźby bogini Artemidy i Asklepiosa oraz skarby z czasów panowania Aleksandra Wielkiego, Można tu również zobaczyć słynne mozaiki. Atrakcji jest znacznie więcej i na mapie swojej podróży koniecznie trzeba zaznaczyć także największe cypryjskie miasto, czyli Nikozję z jej obiema częściami: grecką i turecką. Dodajmy do tego jeszcze Kolossi – średniowieczną warownię, kościoły Troodos, a dla miłośników przyrody obserwacje żółwi na przepięknych, dzikich plażach.

Jeżeli męczą Was hałaśliwe kurorty, możecie zdecydować się na zwiedzanie mniejszych miejscowości. Co prawda również tutaj można spotkać wielu turystów, ale to świetna okazja np. do nabycia oryginalnych pamiątek. Przykładem może być Lefkara, która słynie z wyrobów koronkowych. Ich tradycje koronkarskie są tak cenione, że w 2009 roku zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Wyspa pełna kotów

Pobyt na wyspie to również gratka dla miłośników kotów – na Cyprze można spotkać je na każdym kroku, Występują tu dwie charakterystyczne rasy: koty Afrodyty, zwane też cypryjskimi kotami górskimi oraz koty Świętej Heleny. Kotów Afrodyty jest bardzo mało, zdecydowanie częściej można napotkać przedstawicieli tej drugiej rasy. A jakie powiązania ma święta Helena z tymi futrzanymi czworonogami? Legenda głosi, że to właśnie ona sprowadziła koty na wyspę, aby pomogły w walce z jadowitymi wężami nękającymi w tym czasie te tereny.

Do odwiedzenia Cypru zachęca również pogoda. Jeżeli nie udało się Wam wyjechać na wakacje na Cyprze w lipcu lub sierpniu, nic straconego – wczesną jesienią na Cyprze jest w dalszym ciągu ciepło i słonecznie. Urlop w Polsce w tym czasie wiąże się z ryzykiem chłodnych i deszczowych dni, które potrafią skutecznie popsuć wypoczynek.

Co istotne, od 10 lat Cypr jest członkiem Unii Europejskiej, zatem można tam bez problemu płacić w euro. Sama podróż nie powinna być zbyt męcząca – bezpośredni samolot z Warszawy dotrze na miejsce już w 3,5 godziny. Loty z Krakowa czy Gdańska wymagają już przesiadki.

Bezpieczne wakacje

Na rynku od 2000 roku
Doświadczeni konsultanci
Oferty tylko najlepszych operatorów

WIĘCEJ

Zadzwoń do nas

22 230 20 10

pon-nd 9-22

WIĘCEJ

Napisz - oddzwonimy

Napisz co Cię interesuje lub zostaw
tylko numer telefonu - na pewno
oddzwonimy.

WIĘCEJ
Zapisz się!
Chcesz otrzymywać informacje o najlepszych Last Minute i
promocjach?

Zapisz się
Bezpieczeństo płatności płatności
Projekt i wykonanie KSI Media Sp. z o.o.